Най-важното:
- 1 юни е не само Ден на детето, но и ден на надеждата за бъдещи родители
- Кампанията „Повече българчета за България“цели да вдъхне надежда и да предостави достъпна информация и ресурси на двойки с репродуктивни затруднения с 2025 слоган „Здрав дух в здраво тяло“
- Овулационните тестове за подрепа през зачеването
- Здравословният начин на живот, приемът на фолиева киселина и навременното търсене на помощ са важни елементи в пътя към родителството
Международният ден на детето – празник на надеждата
Има дати в календара, които ни карат да спрем за миг, да се усмихнем и да си припомним кое наистина има значение. 1 юни – Международният ден на детето – е точно такава дата. Това не е просто празник с балони, песни и бонбони. Това е ден, в който празнуваме детството като символ на живота, празник на невинността, на новото начало, и на надеждата.
Но какво се случва, когато детето е мечта, която още не се е сбъднала? За много семейства в България този ден е и напомняне за една дълбока мечта – да прегърнат своето дете. В подкрепа на тези семейства, Oview се присъедени като партньор към кампанията „Повече българчета за България“, която през 2025 г. носи вдъхновяващото мото.
В България хиляди двойки всяка година преминават през изпитанието на борбата с репродуктивни трудности. Тази борба е тиха, лична, често изпълнена със сълзи, самота и въпроси без лесни отговори. Именно затова кампанията „Повече българчета за България“ и продукти като Oview съществуват – за да дадат глас, подкрепа и реална помощ на онези, които мечтаят за най-естественото чудо – да станат родители.
В тази статия се разглежда как един ден, посветен на децата, може да предизвика дълбок отзвук сред бъдещите родители и какви инструменти може да са им от ползва в този процес.
Духът на Международния ден на детето
Международният ден на детето има дълбоки исторически корени. Първоначално предложен от Световната конференция за благосъстояние на децата през 1925 г. в Женева, той е официално установен от ООН като повод да се защитят правата на децата по света. В България честваме този ден на 1 юни – не само с усмивки, но и с ангажимент към тяхното бъдеще.
Детето не е просто част от обществото – то е неговото продължение. А всяко дете започва с едно дълбоко желание, една мечта… и един смел опит. За родителите, които се стремят да се сдобият с рожба, този ден може да бъде както напомняне за мечтите им, така и мотивация да продължат своето фертилно начало.
Демографският пейзаж на България
България, както и много други европейски страни, е изправена пред сериозни демографски промени при които все по-малко млади хора влизат в състава на населението (1). Това демографско застаряване поставя икономически и социални предизвикателства, поради което кампаниите за повишаване на раждаемостта са от решаващо значение. По този начин участието в Международния ден на детето не само чества младежта, но и означава ангажимент за обръщане на тези тенденции. България има нужда от повече детски смях, от нов живот, който да даде надежда за бъдещето. Време е да подадем ръка на тези, които мечтаят да дадат живот!
Борбата с безплодието
Проблеми с безплодието засягат много двойки по света, като все повече се увеличават опасенията за отлагане на родителството и медицински предизвикателства (2). Емоционалното натоварване при опитите за зачеване може да бъде непосилно, утежнено от обществените очаквания и повтарящите се разочарования. Причините за проблеми с зачеването могат да бъдат различни – от стрес, до начин на живот или здравословни проблеми. В основата на този проблем са някои основни принципи, които трябва да се имат в предвид в бътката с безплодието.
Овулацията – ключът към зачеването
Овулацията не е просто "освобождаване на яйцеклетка" – тя е резултат от прецизно координирана биохимична симфония в тялото на жената. Всеки месец, под влиянието на хормонални сигнали, в един от яйчниците започва да узрява фоликул, в който се развива яйцеклетка. Когато нивата на лутеинизиращия хормон (LH) рязко се повишат – обикновено около средата на менструалния цикъл – този фоликул се „спуква“ и освобождава зрялата яйцеклетка.
След това яйцеклетката има кратък прозорец от 12 до 24 часа, в който може да бъде оплодена. Въпреки че този процес изглежда кратък, неговият тайминг е от решаващо значение за зачеването. Допълнително усложнение е фактът, че продължителността и точният момент на овулация варират при всяка жена и дори при всеки цикъл.
Именно поради тази непредвидимост, проследяването на овулацията не е просто препоръка – това е знание, сила и надежда. Използването на тестове за овулация като Oview са ключова стъпка за всяка двойка, която иска дете.
Oview – малък тест, голяма надежда
Oview е овулационен тест, с над 99% точност, който измерва нивото на лутеинизиращия хормон (ЛХ) в урината. Това е хормонът, който рязко се покачва точно преди овулацията – сигнал, че следващите 24 до 36 часа са най-подходящи за зачеване.
Как работи Oview?
- Вземете сух и чист съд който да напълните с проба от урина.
- Извадете една тест лента и потопете в съда. Не потапяйте лентичката по-дълбоко от указаната максимална линия.
- Извадете лентата след 5 секунди и я оставете на равна, суха повърхност.
- След 5 минути (но не повече от 30 минути) проверявате дали се е появила втора линия.
- При положителен резултат – овулацията е на път да настъпи!
Video 1
Ако получите позитивен резултат означава, че има вероятност овулацията ви да настъпи в следващите 24 до 48 часа. Точен, достъпен и лесен за ползване, Oview е първата стъпка към сбъднатата мечта за дете. За жените, които се чувстват изгубени в календара и симптомите, Oview носи яснота и контрол. А това, в процеса на зачеване, е безценно.
Кампанията „Повече българчета за България“ и мотото „Здрав дух в здраво тяло“
Кампанията, която набира все по-голяма подкрепа, има ясна и благородна мисия: да подкрепи българските семейства в процеса на зачеване, като ги свързва с лекари, психолози, достъп до диагностика, съвети и морална подкрепа. За 2025 г. мотото е повече от ясно: „Здрав дух в здраво тяло“ – защото създаването на нов живот започва със здравето на тези, които го създават.
Физическото и психическото благосъстояние са неразривно свързани с репродуктивното здраве. Хроничният стрес, неправилното хранене, липсата на сън и движение могат да окажат сериозно влияние върху овулацията при жените, както и върху качеството на спермата при мъжете. А когато едно семейство реши да поеме по този път, то заслужава информация, подкрепа и инструменти, които да го улеснят.
Здравето преди, по време и след бременност: не просто физика, а и психика
Една бременност не започва с двете чертички. Тя започва много преди това – с решението, с грижата за тялото, с емоционалната подготовка.
Преди бременността:
- Поддържайте балансирана диета, богата на фолиева киселина и витамини. Разберете повече информация за важността на фолиевата киселина в бременността тук.
- Следете менструалния цикъл.
- Спортувайте умерено.
- Избягвайте алкохол и тютюн.
- Потърсете психологическа подкрепа при дългосрочен стрес или тревожност във формата на медитация, добра комуникация с приятели, партньорът ви и психотерапевт.
По време на бременността:
- Поддържайте връзка с акушер-гинеколог.
- Хранете се пълноценно и се движете леко.
- Почивайте – умът ви също расте нов живот.
След раждането:
- Не се срамувайте да говорите за следродилна тревожност или депресия.
- Търсете помощ – от партньора, от специалисти, от близки.
- Вие не сте сами. Майчинството не е само радост – то е и изпитание.
Да разберете каква е тайната на успешното зачеване, прочетете тук.
Подкрепа и окуражаване
За хората, които се борят с безплодието, е жизненоважно да поддържат и имат мрежа за подкрепа. Участието в общности, независимо дали онлайн (форуми или групи) или на живо, може да осигури емоционална подкрепа и споделен опит.
В заключение: едно дете е повече от щастие. То е мисия, цел и любов.
Международният ден на детето напомня за радостта, която децата носят в нашия свят, а кампании и инструменти като инициативата „Повече българчета за България“ и тестовете за овулация Oview дават надежда и практическа помощ. Нека подкрепим семействата, които мълчаливо мечтаят, тихо страдат и смело се борят. Нека говорим открито за репродуктивните трудности и да даваме надежда – с наука, със сърце, с Oview.
_________________________________________________________
ЧЗВ:
Как тестовете за овулация подобряват шансовете за забременяване?
- Тестовете за овулация помагат за проследяване на плодородния прозорец чрез определяне на нивата на хормоните, като по този начин насочват оптималното време за опити за зачеване.
Какво представлява кампанията „Повече българи за България“?
- Кампанията има за цел да образова и да помогне на двойки, които имат проблеми с фертилността. Тя подкрепя нарастването на населението и подпомага всички (бъдещи) семейства в България.
Има ли мерки, които хората могат да предприемат освен медицинските интервенции, за да подобрят плодовитостта си?
- Да, поддържането на здравословен начин на живот, приемът на фолиева киселина, намаляването на стреса и проследяването на фертилните периоди са някои от стратегиите за подобряване на плодовитостта.
_________________________________________________________
Референции:
(2) https://www.worldbank.org/
https://www.statista.com/topics/2423/bulgaria/ https://www.healthline.com/health/fertility/ovulation-test-strips https://www.worldbank.org/en/country/bulgaria